دکتر بطحائی در جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده سمایی استان ها و مدارس برتر در ارزیابی های پژوهشی : پژوهش، دروازه ورود به توسعه یافتگی و پیشرفت است | اخبار دانشگاه ها |شبکه عتف ایران

تاریخ خبر: // کد خبر: 133855 // //

دکتر بطحائی در جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده سمایی استان ها و مدارس برتر در ارزیابی های پژوهشی : پژوهش، دروازه ورود به توسعه یافتگی و پیشرفت است

جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده سمایی استان ها و مدارس سما برتر در ارزیابی پژوهشی، با حضور دکتر بطحائی معاون آموزش های عمومی و مهارتی و رئیس سازمان سما برگزار شد. [...]
دکتر بطحائی در جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده سمایی استان ها و مدارس برتر در ارزیابی های پژوهشی : پژوهش، دروازه ورود به توسعه یافتگی و پیشرفت است
جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده سمایی استان ها و مدارس سما برتر در ارزیابی پژوهشی، با حضور دکتر بطحائی معاون آموزش های عمومی و مهارتی و رئیس سازمان سما برگزار شد.
 

 
دکتر بطحائی معاون دانشگاه و رئیس سازمان سما با اشاره به پیچیدگی های زندگی در دنیای امروز گفت: دنیایی که ما در آن زندگی می کنیم، دنیایی پر از ابهام و ایراد است، مسائل بسیار مفصلی ما را احاطه کرده و ناتوانی بشر در پیدا کردن راه حل این مسائل، سبب شده سختی های زیادی بر جامعه بشری تحمیل شود. اگر جوامع مختلف از حیث موفقیت و شادمانی درجات مختلفی دارند یکی از دلائل این موفقیت، توانائی حل مسئله، توسط افراد آن جامعه است. به عبارت دیگر سعادت و خوشبختی جوامع در گروء توانایی این جوامع در حل مسائلی هست که با آن مواجه هستند. از اینرو باید از پژوهش به عنوان دروازه عبور به توسعه یافتگی و پیشرفت نام برد که بدون آن جامعه ای قدرتمند ایجاد نخواهد شد.
 
وی توجه به سطوح اولیه و ابتدایی پژوهش را ضروری دانست و گفت: در طبقه بندی پژوهش ها، پژوهش های محض و آکادمیک در مراحل و سطوح بعدی قرار می گیرد. کشورهایی که امروزه توانسته اند به درجات بالایی از پیشرفت دست پیدا کنند و مسائل مختلف کشور خود را در حوزه های مختلف حل کنند، کشورهایی هستند که پله های آغازین پژوهش را خوب تکمیل کردند. هرچند نخبه گرایی در پژوهش قابل تقدیر است، اما نباید همه ی تمرکزمان را روی نخبگان بگذاریم. پژوهش های عمومی، لایه های ابتدایی هستند که می تواند پیشرفت را رقم بزنند.
 
 
بر نقش مدرسه در تعمیق پژوهش های بنیادی، کاربردی و پژوهش های آینده نگارانه، از سوی دکتر بطحائی تاکید شد و وی افزود: در پژوهش های دانش آموزی آنچه که اهمیت بسیار بالایی نسبت به سطوح دیگر آموزش دارد؛ آشنایی دانش آموزان با روش شناسی پژوهشی برای یافتن حل مسائل شان است. آموزش و پرورش ما  باید دانش آموزان ما را با روش شناسی پژوهش و متدولوژی آن آشنا کند.
دکتر بطحائی ماموریت اصلی آموزش و پرورش را پژوهش دانست و گفت: دانش آموزان باید  قدم به قدم، فرآیندهای پژوهش را بیاموزند و با روش شناسی علمی و عالمانه بتوانند زندگی بهتری برای خود و خانواده شان فراهم کنند.
وی در خاتمه با اشاره به سهم اندک سما در تقدیر از پژوهشگران گفت: امیدواریم با همت و تلاش همگانی بتوانیم این موضوع را گسترش دهیم تا همه ی مدارس ما به یک مرکز پژوهشی تبدیل شود. 
دکتر عباسی مشاور ریاست سازمان و سرپرست امور پژوهش و نوآوری های آموزشی و پرورشی، ضمن خیر مقدم و تشکر از حضور شرکت کنندگان و تشریح فرآیندها و شاخص های انتخاب برگزیدگان، عنوان کرد: این جشنواره 157 برگزیده(مدیران،رابطین پژوهش،سایر کارکنان مدارس و دانش آموزان)  در دو بخش پژوهشگران برگزیده سمایی استان ها و مدارس سما برتر در ارزیابی پژوهشی داشته است.
 
 
دکتر عباسی ضمن تاکید بر اهمیت و جایگاه پژوهش در گسترش دانش، تولید علم و پیشرفت کشور از طریق مسئله یابی،مسئله شناسی و مسئله زدایی(حل مسئله) گفت: یکی از مهم ترین ماموریت ها و رسالت سازمان های آموزشی ، افزایش اعتماد به نفس دانش آموزان از طریق آشنایی با مفاخر کشور و پیشینه فرهنگی و تمدنی در همه عرصه ها و بویژه پژوهشگران  و  قدردانی از تلاشگران و فعالان این عر صه است. چرا که تقدیر و تشکر تنها ویژه کودکان نیست و افراد در سنین مختلف به میزان تلاش و تاثیری که دارند باید مورد حمایت و تشویق قرار گیرند ،طبق نظر قران کریم هم "روزی که میزان سنجش اعمال،حق است و هر که اعمال وزن شده اش سنگین تر باشد،رستگار است" ، لذ این جلسه راهی موثر برای حفظ اهمیت و جایگاه پژوهش و قدردانی از پژوهشگرانی است که با پشتکار،نگاه پرسشگر و جستجو گر،تجزیه و تحلیل مسائل،ذهن باز و آزاد،صداقت و عدم تعصب در تحقیق و صرفا کشف حقیقت،آگاهی از فرایند ها و چارچوب تحقیق، موثر واقع شده اند.
 
وی ادامه داد: کلید توسعه ی علم، پژوهش است، اما پژوهش  فقط اختصاص به دانشگاه و مراکز علمی و موسسات پژوهشی ندارد. اگرچه از دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی در این زمینه ها انتظار بالاتری داریم اما این جشنواره ها نشان می دهند که مدارس نیز ظرفیت های بسیار خوبی برای پژوهش های علمی و به ویژه  پژوهش های کاربردی و توصیفی و اقدام پژوهشی دارند و قادر به نقش آفرینی هستند.
ضرورت همراه بودن و تلفیق سه ضلع آموزش، پرورش و پژوهش  در مدارس موضوع دیگری بود که دکتر عباسی به آن اشاره کرد و افزود: همانطور که دانشگاه ها، نسل اول(آموزش) و نسل دوم(پژوهش) و نسل سوم(کار آفرینی) را در حال کاملتر کردن هستند و حرف از  نسل چهارم (مسئولیت های اجتماعی دانشگاه) و حتی نسل پنجم(تمدن سازی)  زده می شود، نبایستی به این مسئله بی توجه باشیم که مدارس هم باید این سه ضلع را برای موفقیت با هم داشته باشند.

 
 
سرپرست امور پژوهش و نوآوری های آموزشی و پرورشی،  پژوهش را  یکی از راهکارهای مهم در  حفظ  و ارتقای کیفیت آموزش و یاد گیری برشمرد و گفت: اگر می خواهیم به جای تغییر در اطلاعاتِ صرف، در قلب ها، مغزها و هسته های اصلی  فراگیران نیز تغییر حاصل نماییم و بجای تاکید بر ابزار از روش و بجای شیوه های  صرف آموزش از شیوه های پژوهش و بجای انتقال معلومات به کشف مجهولات هم بیشتر بپردازیم باید توجه بیشتری به تفکر و تدبر وپژوهش های علمی، مستمر و بدون سوگیری داشته باشیم و البته که برنامه ها و فعالیت ها هم اگر فرهنگ سازی ، نهادینه و تبدیل به مدل و الگو نشوند، خیلی ماندگار وکارساز نخواهند بود.
حرکت در مسیرتحقق اسناد بالادستی موضوع دیگری بود که دکتر عباسی با ذکر مواردی از این اسناد و بویژه شاخص های تعداد محقق به کل جمعیت،تعداد مقاله به جمعیت، و…  به آن اشاره داشت و گفت: برای موفقیت  بیشتر باید در مسیر اسناد بالادستی حرکت کنیم، اسناد زیادی در این زمینه وجود دارد که از آن میان به رهنمودهای مقام معظم رهبری  در سیاست های کلی علم و فناوری، نقشه جامع علمی کشور، سند تحول بنیادین آموزش و پرورش، برنامه ششم توسعه و …  می توان اشاره کرد.
وی با اشاره به اقدامات خوبی که تا به امروز درسازمان سما در حوزه پژوهش صورت گرفته است، بررسی و مطالعه و استقرار نظام آموزش پژوهش محور در مدارس، اقدام پژوهی و درس پژوهی، تدوین الگوی پرورش خلاقیت، ساماندهی محیط های آموزش براساس رویکرد یاد گیری تحولی، راه اندازی پژوهش سراها، مطالعات آینده نگر و راهبردی، مستندسازی فعالیت های پژوهشی، و برگزاری رویدادها از جمله جشنواره الگوهای تدریس را از برنامه های آتی حوزه خود برشمرد.
مشاور ریاست سازمان در خاتمه از همراهی همه دست اندرکاران این برنامه قدردانی کرد و مجددا یادآور شد: یکی از ماموریت های اصلی نظام تعلیم و تربیت، افزایش حس اعتماد به نفس از طریق تقدیر و تشکر از پژوهشگران و تلاش گران همه عرصه های مختف زندگی است.
اجرای زنده شعر توسط غلامحسین دادفر دانش آموزان سمایی، پخش کلیپ هایی از برگزیدگان و  فعالیت های برگزیده پژوهشی و تقدیر از برگزیدگان پژوهشی سما تهران به نمایندگی از سایر پژوهشگران  از دیگر برنامه های جانبی مراسم امروز بود .


 

گفتنی است جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده سمایی استان ها و مدارس سما برتر در ارزیابی پژوهشی، صبح امروز با حضور دکتر بطحائی معاون آموزش های عمومی و مهارتی و رئیس سازمان سما، معاونان، مشاوران و برخی از مدیران حوزه ستادی به صورت حضوری ودبیران شوراهای نظارت و هماهنگی استان ها، معاونان سما واحدهای دارای برگزیدگان،دانش آموزان ،مدیران مدارس و سایر کارکنان مدارس سما به صورت مجازی برگزار شد
 
 
 

خبر مهم  دبیر شورای نظارت و هماهنگی سما خوزستان در افتاحییه دبستان پسرانه سما : هدف ما تربیت نسلی انقلابی و پای کار در مدارس اسلامی و مهارتی است

 

دکتر بطحائی در جشنواره تقدیر از پژوهشگران برگزیده سمایی استان ها و مدارس برتر در ارزیابی های پژوهشی : پژوهش، دروازه ورود به توسعه یافتگی و پیشرفت است

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

آخرین اخبار

پربازدید

    Sorry, no posts matched your criteria.