مدیرحراست دانشگاه پیام نور مازندران در مصاحبه با خبرگزاری فارس: | اخبار دانشگاه ها |شبکه عتف ایران

تاریخ خبر: // کد خبر: 91693 // //

مدیرحراست دانشگاه پیام نور مازندران در مصاحبه با خبرگزاری فارس:

جناح‌بندی و سیاسی کاری با روح تفکر غدیری سنخیتی [...]
مدیرحراست دانشگاه پیام نور مازندران در مصاحبه با خبرگزاری فارس:

دکتر باقرپور، مدیر حراست دانشگاه پیام نور استان مازندران و مؤلف کتاب «نگاهی تازه به سلوک کارگزاران» در پاسخ این سؤال که نگاه مدیران ِغدیری امروزه چگونه باید باشد؟ گفت: نگاه به مردم باید از روی کرامت باشد؛ به این دلیل که جناح‌بندی و سیاسی کاری با روح تفکر غدیری سنخیتی ندارد و باید براساس منش حضرت علی(ع) سیاست‌کاری داشت نه سیاسی‌کاری.

 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه پیام نور استان مازندران، به نقل از خبرگزاری فارس از شهرستان ساری، سیدمعصوم باقرپور مدرس دانشگاه و از نخستین نفرات دانش آموخته دکترای علوم و معارف نهج‌البلاغه در سطح کشور  صبح امروز در آستانه عید غدیرخم در جمع خبرنگاران در دفتر خبرگزاری فارس مازندران  اظهار کرد: واقعه غدیر دارای رویکردهای مختلفی از جمله سیاسی، حکومتی، خانوادگی، اجتماعی، مدیریتی، تعهد، سیاست همراه با اخلاق و دین‌داری، معاش و آخرت‌گرایی و انسانی است.

وی با اشاره به اینکه رویکرد انسانی مهم‌ترین رویکرد غدیر است، افزود: این  رویکرد انسانی و اسلامی دو نوع رویکرد است فضایلی از جمله مسؤولیت‌پذیری، تعهد و امانت‌داری، اخلاق، حقوق و حریم انسانی، حقوق شهروندی توجه به حقوق محرومان و ضعفا که توجه ویژه‌ای به این مهم شده را یاد می‌دهد.

این مدرس دانشگاه با بیان اینکه همه مسلمانان باید با حفظ انسجام و وحدت غدیر را محترم شمرده و آرمان‌های غدیر را پاس بدارند، اضافه کرد: هدف پیامبر رشد انسان‌ها بوده که با غدیر تربیت انسان‌ها محقق شود و با عمل به مبانی فکری و عقیدتی غدیر می‌توانیم غدیر را درک کنیم.

وی با تأکید بر اینکه تفکر غدیری باید در ابعاد و زوایای مدیریتی در جامعه نهادینه شود، خاطرنشان کرد: مدیران غدیری باید از سلامت، صلابت و شجاعت بالایی برخوردار باشند تا جامعه غدیر در سایه تفکر علوی به اهداف خودش دست یابد.

این دکترای علوم و معارف نهج‌البلاغه یادآور شد: اگر زندگی انسان‌ها بر اساس منش غدیری شکل گرفت می‌توانیم بگوییم به غدیر نزدیک شدیم و عمده بسیاری از بی‌رحمی‌ها، قساوت‌ها، بداخلاقی‌ها، سوءظن‌ها، نفاق، حرص و طمع و بسیاری از رذایل اخلاقی که امروزه تهدید روح مسلمانی بوده ناشی از فاصله گرفتن از اخلاق غدیری است.

خبر مهم 

باقرپور با اشاره به اهمیت بالای جایگاه غدیر در جامعه، اظهار کرد: به اعتقادم غدیر یک ظرفیت و فرصت معنوی است که می‌تواند عامل وحدت برای همه مسلمانان باشد و همه باید زیر چتر غدیر جمع شویم؛ چرا که یکی از بزرگ‌ترین مولفه غدیر شاخصه حریم‌داری و دفاع از حق است.

وی تصریح کرد: امروزه در شرایطی که حق‌گرایی به‌عنوان یک حلقه مفقوده در ادوار مختلف زندگی مطرح شد غدیر می‌تواند برای جلوگیری از آفت‌ها و آسیب‌ها موثر باشد.

این مدرس دانشگاه با اعلام اینکه مشکلات اقتصادی و معیشتی را نباید به نام دین اسلام گذاشت، گفت: وقتی تغایر در رفتار و کلام  باشد؛ شاهد چنین مشکلات هستیم که باید نهادهای فرهنگی از مدرسه گرفته تا دانشگاه و حوزه علمیه و رسانه ملی و سایر به حرکت درآیند و در مقاطع راهنمایی و دبیرستان دانش‌آموز با پیام نهج‌البلاغه آشنا شوند تا نهج‌البلاغه در زندگی امروز کاربردی شود.

خبر مهم  پورتال دانشگاه پیام نور/دکتر آیت گفت ؛

باقرپور در پاسخ این سؤال که نگاه مدیران ِغدیری امروزه چگونه باید باشد؟ یادآور شد: نگاه به مردم باید از روی کرامت باشد؛ به این دلیل که جناح بندی و سیاسی کاری با روح تفکر غدیری سنخیتی ندارد و باید براساس منش حضرت علی(ع) سیاست‌کاری داشت نه سیاسی‌کاری.

 

وی بیان کرد: امام علی(ع) مصداق بارز شایسته سالاری است و اینکه پیامبر اسلام شخصیتی ممتاز کامل و جامع مانند امیرالمومنین را زعامت مسلمانان قرار می‌دهد ناشی از یک نگرش، بینش و اعتقاد عمیق پیامبر به شایستگی‌های حضرت بوده که امروزه مدیران جامعه اسلامی باید در انتصاب افراد شایسته توانمند باکفایت شجاع و انقلابی به تاسی از این انتخاب بپردازند تا این روش نهادینه شود.


این مدرس دانشگاه با اشاره به اینکه نهج‌البلاغه معیار و مبنای مناسبات همه ما در زندگی است، گفت: در واقع همه ما باید رفتارهای فردی، سیاسی، مدیریت و اجتماعی خودمان را براساس آن باید مبنا تنظیم و تراز کنیم که در این صورت بسیاری از مسائل و مشکلات در جامعه حل می‌شود.

دشمنان اسلام از تفکر غدیری هراس دارند

خبر مهم  جلسه دکتر نصیر زاده با دکتر یوردخانی در خصوص برگزاری مسابقات فوتسال دختران پیام نور کشور در سمنان

باقرپور با یادآوری این مطلب که دشمنان اسلام از تفکر غدیری هراس دارند، تصریح کرد: تفکر غدیری در برخورد با بی‌عدالتی‌ها، تبعیض‌ها، ظلم و ستم و تعرض به بیت‌المال بازدارنده است و مفاسد اقتصادی، اختلاس و رشوه جایگاهی در تفکر غدیری ندارد.

وی بیان کرد: بسیاری از اتفاق‌ها و حوادث و جنگ‌هایی که افتاد به‌دلیل عدم فهم درست از ماهیت غدیر بود و شبهاتی که باعث کنار زدن غدیر شد و تنها بر سر جانشینی پیامبر رخ داد ضربه سنگینی به اسلام وارد شد.

*باید به مسائل بنیانی و اساسی غدیر بپردازیم 

نویسنده کتاب نگاهی تازه به سلوک کارگزاران خاطرنشان کرد: در جامعه امروز جشن غدیر به برگزاری مراسم‌های تشریفاتی بسنده شده درحالی‌که باید به مسائل بنیانی و اساسی غدیر بپردازیم و اساس و فلسفه غدیر در جامعه باید توسط نخبگان و فرهیختگان جامعه اسلامی تبیین شود.

باقرپور ادامه داد: اگر واقعه غدیر به‌خوبی تحلیل شود می‌توانیم در برابر دشمنان به‌عنوان حربه‌ای کارآمد مورد بازخوانی قرار گیرد.

وی با تأکید بر بازپروری فرهنگ غدیری در جامعه امروز، گفت: باید مدیریت و نظام اداری جامعه براساس رهنمودهای امام علی (ع) در نهج‌البلاغه ترسیم شود که در این صورت مشکلی نخواهیم داشت.

 

 

 

مدیرحراست دانشگاه پیام نور مازندران در مصاحبه با خبرگزاری فارس:

لینک منبع خبر: اینجا کلیک کنید

آخرین اخبار

پربازدید